DİŞ ETİ TEDAVİSİ

Diş eti hastalıkları daima basit diş eti iltihabı (gingivitis) ile başlar. Diş etlerinde kanama en belirgin bulgusudur. Eğer tedavi edilmezse zaman içerisinde çene kemiklerinin eridiği, dişlerin sallanarak kaybedildiği şiddetli enfeksiyonlara (periodontitis) kadar ilerleme gösterebilir. Hastalıkla birlikte diş etleri şişer, kızarır, kanar ve çekilir. Diş boyları uzar, dişler yer değiştirir, aralanmalar oluşur, dişlerde sallanmalar başlar, ağız kokusu meydana gelir. Sigara içenlerde, nikotinin damarlar üzerindeki etkilerinden dolayı kanama daha az hissedilir, bu da hastalığı maskeleyip fark edilmesini engelleyebilir.

Periodontal tedavide en önemli aşama enfeksiyonun ortadan kaldırılması ve hastanın etkili ve düzenli bir şekilde diş eti, diş ve dişler arası temizliği uygulayarak ağız sağlığını koruyabilmeyi öğrenmesidir. Enfeksiyonun ortadan kaldırılması; hastalığa sebep olan mikrobiyal dental plak, diş taşı ve diş taşının tutunduğu kök yüzeyinin hekim tarafından temizlenmesi ve hastanın bu durumu koruması ile mümkündür. Bu işlem “başlangıç tedavisi” adını alır, her tip periodontal hastalığın tedavisinde vazgeçilmez aşamadır.

 

Eğer başlangıç periodontal tedavi aşaması ile tam olarak tedavi edilemeyen bir durum tespit edilirse periodontal cerrahi işlemler önerilebilir. Başlangıç periodontal tedavi sonrasında kalan cep derinlikleri, diş eti büyümeleri ve çekilmeleri, kemik erimesinin varlığı ve şekli, diş eti miktarı gibi veriler alınacak kararı etkiler. Tedavi seçimindeki belirleyici faktörler, hastaya ve dokuya ait özellikler ve mevcut periodontal hastalığın seyri ve yaygınlığıdır.

Başarılı bir periodontal tedavi sonrasında elde edilen periodontal sağlığın korunması ve hastalığın tekrarının önlenmesi amacıyla hastalarımızı düzenli aralıklarla kontrol programına alırız. Kliniğimizde gerçekleşen düzenli kontroller, ve hastamıza kendi ağız bakımını en iyi şekilde sağlayabilmesi için verdiğimiz çeşitli öneriler sayesinde doku yıkımının ve hastalık belirtilerinin tekrar başlamasını minimuma indirmiş oluruz.